Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluk ve Kadınlar Konusu - 4  (Okunma sayısı 2454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 13, 2014, 02:06:01 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Gerek Forum üyeleri gerek bu Forumdaki yazıları dışarıdan izleyenler, aradan hayli zaman geçmiş olduğu için belki de bu başlığı unuttu.

Bu seri başlıkların bu sonuncusundan önce 3 seri başlık daha vardı. Daha önce o başlıklar altındaki tartışmaları okumamış olanların, bu sonuncusuna bakmadan, önceki yazıları gözden geçirmelerini öneririm.

Bu son aşamadaki konumuz, Masonlukta kadınların mason olamayacağını ileri süren kuruluşların ya da onların yandaşlarının, bu bağlamdaki gerekçeleri üzerine Sayın Spock’un yapmış olduğu anlatımların sonuncusunun incelmesi…

Sayın Spock şöyle demişti:

II. Gerekçelendirmeye Gerek Duymayan Açıklama:

Erkekler kendi aralarında bir kardeşlik ve dayanışma topluluğu kurmuşlardır. Bunu yapmaya hakları var mıdır? Vardır ve bunu gerekçelendirmek gibi bir zorunlulukları da yoktur. Kadınları kendileri için kurdukları bu oluşuma almak zorunda değildirler. Neden almadıklarına dair gerekçeler oluşturmak zorunda da değildirler. Masonluk erkekler içindir, çünkü öyledir, başka bir sebebi de yoktur. Silahlı kuvvetler de dahil diğer tüm organizasyon ve kurumlarda erkekler ve kadınlar omuz omuza, yan yanadırlar. Varsın Masonluk gibi tek bir oluşumda da yan yana olmayıversinler. Bu durum günümüzde ne kadınların toplumdaki önemini azaltarak onların erkeklerden daha düşük varlıklar oldukları şeklinde bir düşünceye yol açar, ne de geleneksel Masonluğun çağ dışı bir örgütlenme olduğunu gösterir.

Karşı argüman: Yok.

-----------------

Görüldüğü üzere yukarıda listelenmiş olan açıklamalardan iki tanesine karşı argüman üretemedim. Bunlardan ilki Süleyman'ın Tapınağı ve Hiram Abiff efsanesi ile ilgili olanı, ikincisi ise en sondaki "Gerekçelendirmeye Gerek Duymayan Açıklama". Fakat benim bu iki maddeye karşı argüman geliştirememiş olmam, hiç kimsenin de bunu yapamayacağı anlamına gelmez. Hiç kimse yapamaz dersem dogmaya saplanmış olurum. Bu nedenle, sözü forum üyelerine bırakıyorum. Belki bu iki hususu çürütebilecek fikirler ortaya atılır.


Bizim bildiğimiz Masonluktaki asal düşünme ve değerlendirmelerin bilimsel yönteme ve akıl verilerine dayanması öngörülür.

Bu nedenle de Masonlukta gerekçelendirmeye gerek duymayan yani kendiliğinden geçerli olan bir açıklama geçerli olamaz.

Çünkü bu durumda böyle bir açıklama bilimselliğe ve mantığa uyarlanamaz.

Ancak onu geçelim ve kapsama gelelim.

Erkeklerin kendileri bir oluşum kurduğu, buna kadınları almak zorunda olmadıkları belirtiliyor.

Elbette zorunlu değillerdir ama buna açıkça “cinsiyet ayırımcılığı gütmek” denir.

Masonluğun erkekler için olduğu, bunun öyle olduğu için öyle olduğu söyleniyor. Demek ki bu bir dogma. Sorgulanamaz. Kesin ve değişmezdir.

Oysa biz Masonluğun dogmalara karşı olduğunu sanıyoruz. Hatta sanmakla kalmıyor, bunu savunuyoruz.

Başka kurumlarda kadınların ve erkeklerin bir arada olabileceği fakat Masonlukta olamayacağı belirtilip, varsın öyle olsun deniyor.

Akıllara durgunluk veren bir tutum… Demek Masonluk dünyadaki tüm kurumların üzerinde… Bütün o kurumlar erkeklere özgü olmayı beceremiyor ama Masonluk beceriyor.

Gerekçeye gerek görmeyişin gerekçesinin kendisi saçma.

Bu açıklamayı yapan kişi her kimse, Masonluğun amaçlarına hiçbir bakmamış. Yoksa onun indinde Masonluğun tüm insanların ve tüm toplumların barış ve mutluluk içinde yaşamalarının sağlanması, bunun için de insanlar arasında ayırımcılıklara ve ayrıcalıklara yol açan etkenlerin giderilmesine çalışılması gibi bir amaç, bir ülkü, bir hedef yok mu?

Varsa, bu kadınlar olmadan, sırf erkeklerin eliyle nasıl gerçekleşebilecek?

Özellikle çocukluktan başlayarak insanların temel eğitimi üzerinde erkeklerden çok etkisi ve emeği olan kadınların da Masonluğun ışığından yararlanmaları (öyle bir ışık varsa), bu bağlamdaki uğraşıların başarı şansını çok artırmaz mı? (Öyle bir şans varsa)

Masonluk bir erkekler kulübü mü?

Biz hep öyle olmadığını savunuyoruz. Yanlış bir şey mi yapıoruz yoksa?

Şöyle bir tutum kabul edilebilir:

Biz, bu mason örgütü olarak, localarımıza kadınları üye olarak almıyoruz. Beyaz oturumlarımız dışında kadınları localarımıza konuk olarak da kabul etmiyoruz. (Beyaz oturumlara da sadece belli kadınları alıyoruz.) Kadın masonlar ve onların locaları olduğunu biliyoruz. Onlara masonik çalışmalarında başarılar diliyoruz.  Fakat biz onların çalışmalarına katılmıyoruz. Onlarla kurumsal boyutta herhangi bir iletişim de kurmuyoruz. Biz kendi yolumuzda Masonluğun amaçları doğrultusunda çalışırken, onlar da kendi doğrultularında çalışmalarını sürdürebilir.

Anladığımca. Türkiye’de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın genel tutumu da aşağı yukarı böyle. Bu konudaki yanlışım/yanılgılarım düzeltilebilir.

Anladığımca, Evrensel Masonlukta, Masonluğu gelenekçi bir tutumla benimseyen kurumlar arasında da öyle çok katı davranmayıp, böyle yumuşak ve toleranslı bir tutumu olanlar yok değil.

Anladığımca, Türkiye’de Özgür Masonlar Büyük Locası da kadınları üye olarak almıyor ama localarına konuk olarak kabul ediyor. Kadın Mason Büyük Locası ve diğer kadın mason örgütleriyle de iletişimi var. Bu büyük locanın üyeleri de kadın masonların localarının toplantılarına katılabiliyor.

Anladığımca, evrensel boyutta, Liberal Masonluk cephesinde, kadınların Masonluktaki yerini böyle görenler olduğu gibi, bunun ötesinde localarına hem kadın hem erkekleri üye olarak alan ve “karma” denilen mason kuruluşları da var.

Kimileri tüm bunların geçerliğini yadsıyor. Böyle bir şey olamayacağını ileri sürüyor ama bu ileri sürüşlerinde gösterebilecekleri çağın gerekleriyle akıl ve mantığa uygun bir yeterli gerekçeleri yok. Sadece canları öyle istediğinden öyle…

Eh, bizim de bu konuda diyeceklerimiz işte böyle.

Hepsi bu kadar…[/size]ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 13, 2014, 09:36:04 ös
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 699

Evrensel ülkü mabedinin inşası için neden cinsiyet ayrımcılığı yapılır anlamamaktayım....
Doğru rehberini bulana ne mutlu...


Kasım 14, 2014, 07:51:22 öö
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Bir hatırlatma yapalım:

Masonluğun evrensel amacı simgesel olarak dile getirildiğinde "bir ülkü mabedi inşası" değildir. Onun inşasına "katkıda bulunmak"tır. Dolayısıyla cinsiyet ayırımcılığına bir gerekçe gösterilebilir. Bu katkıda bulunacak olanların ille de erkek ve sadece erkek olması gerektiği söylenebilir. Ancak bu durumda da, bu katkı için cinsiyet ayırımcılığına gerek oluşunun gerekçesinin gösterilmesinin gereği vardır.

(Biraz karışık mı oldu? Yavaş yavaş okuyun, karışık olmadığını göreceksiniz.) 
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2014, 07:55:14 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
3420 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 06, 2013, 03:25:50 öö
Gönderen: Melina
Kadınlar ne ister?

Başlatan blossom « 1 2 » Diger Konular

19 Yanıt
6693 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 14, 2016, 02:48:21 öö
Gönderen: night manager
2 Yanıt
2368 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 27, 2008, 07:49:27 ös
Gönderen: Supeluta
36 Yanıt
16633 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 14, 2011, 02:16:57 ös
Gönderen: ceycet
90 Yanıt
29211 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 30, 2015, 06:44:46 ös
Gönderen: ADAM
9 Yanıt
5286 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2013, 04:43:55 öö
Gönderen: ADAM
25 Yanıt
8546 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 06, 2014, 08:12:45 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1827 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 25, 2014, 08:45:05 öö
Gönderen: ADAM
21 Yanıt
7695 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 01, 2014, 06:15:12 ös
Gönderen: ADAM
19 Yanıt
6618 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 07, 2014, 10:50:09 öö
Gönderen: ADAM