Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluk ve Kadınlar  (Okunma sayısı 8562 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 07, 2014, 04:50:39 ös
Yanıtla #10
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu başlık altında Sayın Spock'un son yazısı üzerine henüz hiç söz eden olmadı.

Ben söz edeceğim ama kadınlar ve masonlar ile bağlantılı diğer konular nedeniyle bu başlık bilerek biraz ertelemeye uğruyor. Ancak isterim ki popülerliğini yitirmesin ve göz önünde dursun. Böylece belki bu arada bir başka katılımcımız ilgilenir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ekim 08, 2014, 12:30:43 öö
Yanıtla #11
 • Ziyaretçi

     Sözlerime başlamadan önce bir bayan olarak bu konuyu açan Sayın BMY ' ye çok teşekkür ederim. (her nekadar bugüne kadar birçok kez tekrar tekrar gündeme gelmiş bir konu olmuş olsa da)
   
     Sayın Resurrected 'ın demiş olduğu gibi kadın ve erkekler farklı kabiliyetlere, zayıflıklara ve güçlere sahipken farklı ezoterik öğretilere ihtiyaç duyarlar. Peki ezoterik yapılanmanın amacı insanı yüceltmek ise, bu bahsedilen kavram içinde kadınlar ne sebeplerden dolayı mahrum bırakılıyor? Yani şu soruyu sordum kendime, Kadınların kadınlara ait bir ezoterik yapılanma içinde olmaları mı gereklidir?
 
     Sayın SkullG' nin söylediğinde de bilgi eksikliğimden kaynaklanıyor ama sormak istediğim, Erkekler gibi neden kadınlar da tekris edilip, HKEML tarafından Masonik ilişkilerine veya ritüel çalışmalarına katılmalarına olanak sağlamıyorlar? Sonuçta kimseye cinsiyetini seçme şansı sunulmuyor.


Ekim 08, 2014, 01:05:04 öö
Yanıtla #12
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 731
 • Cinsiyet: Bay

Kadına ayrı erkeğe ayrı masonik öğreti olmaz. Sorun zaten kadınların mason olup olamayacakları değil.
Dünya'da ve Türkiye'de kadınlar mason olmuş ve Büyük localar kurmuşlardır.
Türkiye'de 1991 yılından beri Büyük Locaları var.

Sanırın kimlerin kendilerini tanımadıkları konusuna da pek takılmıyorlar. Herkes kendi yolunda yürüyecektir.

Sayın Spock'un yapmış olduğu değerlendirmeyi güzel bulduğumu söylemek isterim. Çünkü  bu güne kadar forumda yazılan farklı görüşleri çok güzel özetlemiş.

Ancak ben yine de merak ediyorum: Geleneklerimiz  böyle, burası "erkekler kulübü"dür demek çağdaş dünya ile ne kadar uyumlu.Ama ben yine de dönüp HKEMBL önceki büyük üstadı sayın Remzi Sanver'in söylemiş olduklarını bir daha okumasını öneririrm.

Aydınlanma kadınlardan ayrı tutulamaz.
« Son Düzenleme: Ekim 08, 2014, 01:09:56 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti


Ekim 08, 2014, 02:45:29 öö
Yanıtla #13
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 699

Evrensel yasanında gereğidir kadınsız yaşam olmaz. Bir kadının aydınlanması en basit olarak ailesinin de aydınlanmasıdır.....
Doğru rehberini bulana ne mutlu...


Ekim 09, 2014, 08:20:55 ös
Yanıtla #14

 Sayın Spock. Öncelikle böylesine iç içe geçmiş bilgi ve yorumları bir başlık altında toplayıp bizlere farklı bakış açılarından baktırdığınız için teşekkür ederim. Forumun yeni bir üyesi olarak zaman buldukça forum içerisinde birçok bilgiyi öğrenmeye çalışıyorum. Benim görüşüme göre masonluk bu konuda bakış açısını değiştirmeli. Kendini giderek küreselleşen dünya düzenine uygun bir şekilde hazırlamalıdır. Şu bilinmelidir ki Türkiye'nin Masonluğun temel taşlarını iyi anlamaya çok ihtiyacı var. Komşularımızla bile kutuplaştığımız şu günlerde masonluğun temel ve en önemli ilkelerini insanlarımız anlamaya başladığında dinlemeyi de öğrenmeye başlayacaktır. Her şeyi biz biliyoruz. Çok konuşuyoruz ama hiç dinlemiyoruz. Fakat bu konular içerisine dalıp esas konudan sapmak istemiyorum. Eminim ki bu tarz konular forumda daha öncede tartışılmıştır.

 Kadın büyük yaratıcının bir silueti gibidir. Eski dönemlere baktığımızda ata erkil yapılanmalar görüldüğü gibi kadının ön planda olduğu topluluklarda arkeoloji sayesinde keşfedilmiştir. Günümüze doğru geldiğimizde ise ilk insanlardan aksine kadın birçok yerde (özellikle az gelişmiş toplumlarda) giderek ikinci plana atılmıştır. Ancak buna rağmen küreselleşen Dünya farklı kültürleri de insanların ayağına getirdiği için kadınlar içinde bulundukları durumu görmeye, anlamaya ve yorumlamaya başlamıştır. Bir tarafta erkek egemenliğini kabul etmekten başka çaresi olmayan kadınlar yaşamlarını bir çocuk yapma makinesi veya kum torbası gibi sürdürürken bir tarafta ise diğer kadınlar hem çalışıyorlar ve üretiyorlar hem de diğer kadınlar için çaba harcıyorlar.
 
 İyiye ve güzel ahlaka ulaşma çabası içerisindeki en güzel yollardan biri olan Masonluğun günümüzde adeta erkek egemenliğine karşı savaş veren kadınları içine almasında nasıl bir sakınca görülebilir?

Bunlar benim nacizane görüşlerimdir. Şimdiden okuma zahmeti gösteren ve olumlu olumsuz eleştiri yapacak olan herkese teşekkür ederim.

Saygılarımla


Ekim 10, 2014, 01:51:13 öö
Yanıtla #15
 • Ziyaretçi

Eğer 100 yillardir masonlar varliğini sürdürüyorsa kadinlarin mason olmayişi büyük katkidir bence. Kadinlar duygularla akli birbirine kariştiriyorlar.Yeni katilimci olarak masonluk hakkinda yeni bilgi edinsemde masonluk ağır bir yük olarak gördüm.Ve en önemlisi kadinları kutsal olarak gören masonluk anlayişi kadinlarin mason olmasina izin verseydi masonlarin kadinlara kutsal olarak bakmasi yapmacik olurdu bence.


Ekim 10, 2014, 08:26:40 öö
Yanıtla #16
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Spock'un daha önce belirtmiş olduğu üzere; şu sıralarda ben benzer bir konu başlığı altında Forum'a sunumda bulunmakta olduğum için, bu başlık ile ilgilenme sıram henüz gelmedi.

Ancak Sayın hayalet'in maskulist masonların yaklaşımını destekler görüşü üzerine ben de sadece günümüzün görüntüsüne dayanan bir izlenim üzerine yorumda bulunayım.

Masonluğun bir "erkek kurumu" olduğunu ileri sürerek bunda direten mason örgütlerinin ağırlıkta olduğu ülkelerin çoğunda Masonluk zayıflamaya ve popülaritesini yitirmeye yüz tutmuş durumda. Bir diğer deyişle, 19. yüzyılda gelişim göstermiş ama gelişim grafikleri bir zirve yaptıktan sonra 20. yüzyılda parabolik tarzda inişe geçmiş

Buna karşılık kadınların da mason olabileceğini benimseyen çağcıl tutumlu mason örgütlerinin yer aldığı ülkelerde ise Masonluk giderek yükseliyor ve popülaritesi artıyor.

Akıllarrıyla duygularını birbirine karıştıran kadınların günümüzün toplumları içinde bile kadınların çoğunluğunu oluşturduğu hiç de yanlış değil. Ancak o kadınlara bir bakalım: Onlar hangi kadınlar? Erkekler hiç mi akıllarıyla duygularını birbirine karıştırmıyor? Hele ülkemizde?

Hangi Masonluk anlayışı kadınları "kutsal" olarak görüyor? Bu boş bir açıklama. Sadece kardınların mason olamayacağını ileri süren kimilerinin bir yorumu... Hiçbir mason kuruluşunun tüzüklerinde, kurallarında, geleneklerinde; ritüellerinde kadınların kutsal olduğuna dair bir şey yoktur.

Bu çok iddialı mı oldu? Masonlukta böyle bir şeyin bireysel görüşün ötesinde kurumsal boyutta  olduğunu ileri süren varsa, nerede var olduğunu söylesin, öğrenelim, değerlendirelim, yanlışımızı giderelim.

 

     
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ekim 11, 2014, 02:07:09 öö
Yanıtla #17
 • Ziyaretçi

Kadinlari masonlukta kutsal olarak göstererek yalnış bir yanilgida bulundum için özürdilerim.Bir yorumdan dolayi yalniş anlaşilmadan kaynaklanmiştir.
Sayin adama ayrica teşekkür ederim yalnişlarimizi görüp doru bilgi vermeye çalişti için.

kadinlarin çoğu ülkemizde baski altindadir tek başına harekt etmesi nerdeyse imkansiz bunu hepimiz bilmekteyiz.Sizce kaç kadin kocasinin üye olmadi kuruma eşinin üye olmasina izin verir?Bayan bir mason adayi başvurusunu değerlendiren masonlar eşinin mason karşiti veya iyi işler yapmadini varsayalim ozaman nolucak?Çünkü günümüz türkiye'sinde bağimsiz olarak hareket eden kadin sayisi parmakla göstericek kadar az.
Örnek verdim sorunlar sadece bir kaçtane eğer konuyu iyice açtimizda sorunlar dahada çok çıkacaktir.

(Buna karşılık kadınların da mason olabileceğini benimseyen çağcıl tutumlu mason örgütlerinin yer aldığı ülkelerde ise Masonluk giderek yükseliyor ve popülaritesi artıyor)Burda size katiliyorum sayin adam ama o ülkelerin ekonomik,sosyal ve en önemlisi eğitim seviyesine bakmak gerekli eğer bu sorunlari aşmadimiz sürece hep diğerlerini ne yazıkki örnek göstermek zorunda kaliyoruz.

Akıllariyla duygularini kariştiran kadinlar derken bayan arkadaşlarimiz beni yanlış anlamasin lütfen.Kadinlar akıldan ziyade duygularını önpilana çıkarirlar bu kadinlarin doğasinda var.Akılla yönetilecek bir işin içe duygu girerse sonuç olarak çok hata çıka bilir ortaya.Erkekde durum tam tersi bence
dugularini bastirip akil ve mantikla hareket edib karar alabiliyorlar.


Saygi ve sevgilerimle.Ekim 30, 2014, 10:10:08 ös
Yanıtla #18
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 222
 • Cinsiyet: Bay

Eğer 100 yillardir masonlar varliğini sürdürüyorsa kadinlarin mason olmayişi büyük katkidir bence. Kadinlar duygularla akli birbirine kariştiriyorlar.Yeni katilimci olarak masonluk hakkinda yeni bilgi edinsemde masonluk ağır bir yük olarak gördüm.Ve en önemlisi kadinları kutsal olarak gören masonluk anlayişi kadinlarin mason olmasina izin verseydi masonlarin kadinlara kutsal olarak bakmasi yapmacik olurdu bence.

İlk defa görüşleriniz ve değerlendirmeleriniz için ayakta alkışlayacaktım ama son yazdıklarınızla sukutu hayale uğradım.

Kadınlar mason olur mu olamaz mı mason olmadığım için yanıtlayamayacağım ama kadınlara ehliyet verilmesini bırakın sağ ön koltuğa oturmaları dahi yasaklanmalı diyorum.

Bilim insanı olabilirler, imame olabilirler, asker olabilirler, vb. ama kesinlikle ehliyeti olmayanlara ehliyet verilmesini bir yana bırakın sürüş ehliyeti olanların sürüş ehliyeti ellerinden alınarak yaya olarak dahi tek başına trafiğe çıkmaları yasaklanmalı.
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek


Ekim 30, 2014, 10:57:26 ös
Yanıtla #19
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 233
 • Cinsiyet: Bay
  • Twitter

Sayın Üyeler,

Konu ile İlgili;
Sıralama Olarak Okumanız ve Araştırmanız Gereken Hususları Kendi Yaptığım Araştırmalar Neticesinde Aşağıda Yazdım.
Bu Doğrultuda Aşağıdaki Sıralama İle Detaylı Bir Araştırma Yapılırsa Gerekli Sebeplere Ulaşılacaktır.

- Süleyman'ın Tapınağı,
- Haçlı Seferleri,
- Geri Dönüş,
- Avrupa'ya Giriş,
- Oluşum Aşaması,

Sadece Buraya Kadarlık Bölüm Neden Kadınların Olmadığını Açıklar Niteliktedir.
Bu Süreçlerde de Kadınlara Ayrılan Bir Saha Yoktur.

Kadınlar Kutsaldır ve;
Sadece Yapılanma Süreçlerinde Fikri Alışverişler ve Sahada Gerekli Aşamalarda Yardımlarına İhtiyaç Duyulmuştur.

Oluşumlar, Dernekler, Yardım Kuruluşları, Vakıflar ve Diğer Katmanlarda Kadınlar Aktif Rol Almaktadırlar.
Lakin Localar'da Bu Konuda Kurallar Yukarıda Yazdığım Sebeplerden Dolayı Bu Doğrultuda Şekillenmiştir.

Bir Hatam ve Yanlışım Olursa Sevgili Kardeşlerim Yazdıklarımı Düzeltebilir.
Benim Bilgim Buraya Kadar Devamını Getirebilirsiniz.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2014, 11:08:48 ös Gönderen: Kadim »
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
3423 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 06, 2013, 03:25:50 öö
Gönderen: Melina
Kadınlar ne ister?

Başlatan blossom « 1 2 » Diger Konular

19 Yanıt
6711 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 14, 2016, 02:48:21 öö
Gönderen: night manager
2 Yanıt
2371 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 27, 2008, 07:49:27 ös
Gönderen: Supeluta
0 Yanıt
2055 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 21, 2011, 10:48:54 öö
Gönderen: oasis
36 Yanıt
16655 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 14, 2011, 02:16:57 ös
Gönderen: ceycet
90 Yanıt
29266 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 30, 2015, 06:44:46 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1834 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 25, 2014, 08:45:05 öö
Gönderen: ADAM
21 Yanıt
7731 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 01, 2014, 06:15:12 ös
Gönderen: ADAM
19 Yanıt
6651 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 07, 2014, 10:50:09 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
2458 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 14, 2014, 07:51:22 öö
Gönderen: ADAM